Opolskie Spotkania Podróżnicze – Ku Podwójnej Koronie. Spotkanie z Dorotą Rasińską-Samoćko
O spotkaniach
Opolskie Spotkania Podróżnicze to cykl spotkań z podróżnikami, zarówno znanymi jak i lokalnymi, naszymi opolskimi. Podczas wydarzenia prelegent opowiada o swojej podróży dzieląc się zdjęciami, filmami, a także historiami i przygodami, które przeżył. Często na takich spotkaniach można nabyć praktycznej wiedzy i zdobyć cenne wskazówki przydatne przy planowaniu własnych podróży. Opolskie Spotkania Podróżnicze to także pewien rodzaj inspiracji. Jedyni znajdą na nich pomysł na kolejną wyprawę, a jeszcze inni mają okazję wirtualnie zwiedzić dalekie kraje. Spotkania adresowane są głównie do studentów i mieszkańców Opola, ale każdy znajdzie na nich coś dla siebie.
Najbliższe spotkanie
Inauguracyjne spotkanie odbędzie się 25 marca o godzinie 18:00 w auli Politechniki Opolskiej przy ulicy Mikołajczyka 16. Pierwszym prelegentem będzie Dorota Rasińska-Samoćko, polska himalaistka i dyplomatka. Nazywana jest „Speed Lady” ze względu na niesamowitą szybkość w jakiej zdobywa kolejne szczyty. W 2022 rok ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów, bez komercyjnego zaplecza. Do Korony Himalajów i Karkorum brakuje jej zaledwie 3 szczytów, które planuje zdobyć w 2024 roku. Będzie wtedy pierwszą Polką, której udał się taki wyczyn. Walczy także o podwójną koronę (Korona Himalajów i Karakorum oraz Ziemi).
O Dorocie
Dorota Rasińska-Samoćko czyli „Speed Lady” opowie o swoim himalajskim rekordzie w 3 miesiące – 7 ośmiotysięczników, w tym o majestatycznym K2.
W sumie ma w swoim dorobku już jede 8-tysięczników osiągniętych w 2 lata (z Mt. Everest, Manaslu i Dhaulagiri) oraz 7 szczytów z Korony Ziemi.
W 2022 roku ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów, bez komercyjnego zaplecza. Stała się przez to najszybszym himalaistą na świecie.
Niewyobrażalny wyczyn pod względem wytrzymałościowym i psychicznym. Kocha wyzwania, bo postawiła swoją stopę na tych najtrudniejszych szczytach, jak K2 (jako trzecia Polka), Nanga Parbat, Annapurnie i Makalu (jako trzecia Polka), Kanczendzondze (jako 2 Polka), jak też na Broad Peaku (3 Polka) i Lhotse.
Nazywana jest przez szerpów po prostu „Speed Lady” albo Iron Lady”.
W 2023 roku zaś stanęła na wierzchołkach kolejnych ośmiotysięczników – Dhaulagiri, Cho Oyu, Manaslu (po raz drugi) oraz Denali – najwyższej górze Ameryki Północnej.
„Speed Lady”
Od 2021 roku realizuje projekt PODWÓJNA KORONA mający na celu osiągnięcie Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi.
W sumie ma w swoim dorobku już 11 8-tysięczników osiągniętych w 2 lata (z Mt. Everest, K2, Nanga Parbat, Manaslu i Dhaulagiri) oraz 7 szczytów z Korony Ziemi.
W 2022 rok ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia teamu, bez sponsorów, bez komercyjnego zaplecza. Stała się przez to najszybszym himalaistą na świecie.
Niewyobrażalny wyczyn pod względem wytrzymałościowym i psychicznym. Kocha wyzwania, bo postawiła swoją stopę na tych najtrudniejszych szczytach, jak K2 (jako trzecia Polka), Nanga Parbat, Annapurnie i Makalu (jako trzecia Polka), Kanczendżondze (jako 2 Polka), jak też na Broad Peaku (3 Polka) i Lhotse.
W 2023 roku stanęła na szczycie kolejnych trzech 8-tysięczników –Dhaulagiri, Manaslu w 5 dni (bez aklimatyzacji), a następnie po 16 dniach na Cho Oyu (w 4 dni). Te ostanie z rekordowymi czasami wejść. Po drodze – 4 czerwca postawiła stopę na Denali (najwyższym szczycie Ameryki Północnej),
Ma szansę:
– być pierwszym Polakiem z Podwójną Koroną (Korona Himalajów i Karakorum oraz Ziemi),
– pierwszą Polką i kobietą z tej części świata z Koroną Himalajów i Karakorum (brakuje jej jeszcze 3 szczytów),
– być pierwszy himalaistą, który najszybciej (bez komercyjnego teamu oraz zaplecza sponsorskiego) wszedł na wszystkie szczyty Korony Himalajów i Karakorum.
Otrzymała też prestiżowe nagrody takie jak – Kolos za Wyczyn 2023, Inter Pares 2023 oraz Orzeł KWW za 2022 rok.
Prywatnie lubi podróże, bo samotnie zwiedziła z plecakiem ponad 140 krajów, do tego aktywnie nurkuje, jeździ na nartach, pisze książki („Moja Azja. Dora na szlaku”).
Wydarzenie na facebooku.
Więcej o naszych spotkaniach tutaj.
Partner: Politechnika Opolska
Sponsor: BP ITAKA
Aula Politechniki Opolskiej
Ul. Mikołajczyka 16, Opole
25.03.2024, 18:00
Wstęp wolny