Kategorie
Podróże

7. Ornithoholics – ptaki i podróże – spotkanie z Kasią Komarowską i Maćkiem Kowalskim

Spotkanie odbędzie się 12.05.2020 o 20:00
Nazywamy się Kasia Komarowska i Maciek Kowalski, jesteśmy parą ornitologów-podróżników i poszukiwaczy przygód, dla których ptaki, obserwacje przyrody i zwiedzanie Świata od dawna definiują codzienność. Jeszcze zanim nasze życiowe ścieżki przecięły się na dobre wczesną wiosną 2019 roku, w pogoni za ptakami odcisnęliśmy ślady statywów od lunet na czterech kontynentach i w 20 krajach.

Aby spełniać marzenia dobrze jest mieć konkretny cel oraz plan i konsekwentnie je realizować. Oprócz potrzeby wspólnego przeżywania Natury i poznawania Świata, poszukiwania Szczęścia oraz samospełnienia z dochowania wierności naszym ideałom, chcemy aby naszym wyprawom przyświecały wyższe cele, wychodzące poza zakres osobistych przeżyć. Poświęcając się obserwacjom przyrody mamy zamiar krzewić ideę jej ochrony i uświadamiać jej wartość i dostępność. Mamy nadzieję, że podróże przyrodnicze w naszym wydaniu zainspirują kolejnych amatorów wędrówek i miłośników przyrody! Chcemy pokazać, że Świat i Natura są na wyciągnięcie ręki i wystarczą tylko chęci, wrażliwość, zaangażowanie i trochę pozytywnej energii, żeby skorzystać z tego, co mają nam do zaoferowania!

Naszym pierwszym wspólnym przedsięwzięciem był projekt pt. „Na górskich szlakach Polski”, w ramach którego odwiedziliśmy wszystkie krajowe pasma górskie, począwszy od Gór Świętokrzyskich, przez Karpaty, aż po wschodnie rubieże Sudetów – Góry Izerskie! W wybranych etapach, w podróży towarzyszyli nam znajomi i przyjaciele. Udało nam się stwierdzić m.in. 153 gatunki ptaków, 49 gatunków motyli, 38 gatunków ważek, 17 gatunków ssaków i 11 gatunków gadów i płazów.

Drugim projektem była wyprawa na Spitsbergen, w ramach której na lądzie i Oceanie Arktycznym poszukiwaliśmy ptaków oraz ssaków morskich. Zaobserwowaliśmy niemal kompletny zestaw ptasich gatunków, białuchy arktyczne, niedźwiedzia polarnego oraz dwa gatunki fok.

Opisane wyżej podróże relacjonowaliśmy na bieżąco za pomocą Facebooka i Instagrama. W naszych postach kładliśmy szczególny nacisk na walory przyrodnicze odwiedzanych miejsc, opisując głównie ich faunę i florę, ale czasami sięgaliśmy tez do innych dziedzin, takich jak geologia czy architektura sakralna. Wkrótce nasze poczynania będzie można śledzić również za pomocą Youtube czy strony internetowej.

Na okres lata 2020 zaplanowaliśmy trzymiesięczną wyprawę przyrodniczą do USA, którą jednak zniweczyła pandemia koronawirusa… Do tego pomysłu mamy nadzieję powrócić w roku 2021. Tymczasem, korzystając z dostępnych możliwości podróżowania, planujemy rekompensatę w postaci letniej eskapady wzdłuż polskiej Ściany Wschodniej, której zwiedzanie rozpoczniemy na Suwalszczyźnie, a zakończymy w Beskidzie Niskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *